Meteoradar Evropa

Vyberte zemi, ze které chcete zobrazit radar:


Klikací mapa, Evropa

Meteoradary se v jednotlivých zemích liší grafickým zpracováním (převodem jednotky dbz na barvy). Pro sjednocení radarů se ve střední Evropě používá systém CERAD. Snímky z tohoto systému ovšem nejsou veřejně přístupné na internetu. Používají je jednotlivé meteorologické instutuce pro sestavování výstrah či krátkodobých předpovědí.

Radarový kompozit celé Evropy můžete nalézet na stránkách Ventusky, které vizualizují meteorologická data z celého světa. Zde pak můžete snadno vidět pohyb srážek nad celým kontinentem.

Celkově se v Evropě nachází přes 150 radarů. Nejvíce jich je v oblasti Alp a na západě Evropy. Naopak ve Skandinávii a na východě Evropy je pokrytí řidší. Všechny země v Evropě (s výjímkou nejmenších států) provozují vlastní radarovou síť. Spojením radarů v Evropě do jedné sítě se zabývá projekt Opera.

Radary v Evropě - mapa
Mapa radarů v Evropě včetně celkového pokrytí, zdroj: rainviewer.com

Nápověda

Co znamená bílá barva na meteoradaru?
Stupnice meteoradaru je od modré po zelenou a červenou až k bílé. Právě bílá barva zobrazuje mimořádně vysokou odrazivost, kterou je možné zaznamenat jen pokud jsou v oblaku kroupy. Pokud tedy na radaru uvidíte bílou barvu, jedná se v dané oblasti o krupobití. Více informací